REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

"Wsparcie na starcie"

 

§ 1

Informacje ogólne

1.    Definicje:
a)    Projektodawca/Beneficjent/Realizator projektu – Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego/Miasto Łódź.
b)    Instytucja Pośrednicząca – Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
c)    Beneficjent Ostateczny/Uczestnik projektu – osoba zakwalifikowana do udziału w projekcie zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym regulaminie, bezpośrednio korzystająca ze wsparcia w ramach projektu.
2.    Niniejszy regulamin określa warunki uczestnictwa w projekcie „Wsparcie na starcie”.
3.    Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”. Podziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych  uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
4.    Okres realizacji projektu: 01.06.2010 r. – 31.03.2012 r.
5.    Użyte w niniejszym regulaminie pojęcia, oznaczają:
a)    Projekt – projekt „Wsparcie na starcie”.
b)    Strona internetowa projektu – www.wsparcienastarcie.wckp.lodz.pl
c)    Biuro projektu – siedziba Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, ul. Kopcińskiego 29, pok. 101, 90-142 Łódź.

§ 2

Cel projektu

1.    Celem głównym projektu jest osiągnięcie przez 360 uczniów i uczennic nowych umiejętności dokonywania świadomych wyborów dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej w okresie od 1 listopada 2010 r. do 31 marca 2012 r.
Cele szczegółowe projektu:
a)    udoskonalenie  umiejętności rozpoznawania własnych zainteresowań, predyspozycji
b)    udoskonalenie  umiejętności analizowania aktualnych potrzeb rynku pracy w zakresie zapotrzebowania na zawody, osiągania wiedzy w zakresie możliwości kształcenia się w zawodach deficytowych, rozpoznawania świata zawodów, zadań zawodowych i kwalifikacji zawodowych
c)    udoskonalenie umiejętności pozyskiwania, selekcjonowania i analizowania wiedzy z zakresu orientacji zawodowej za pomocą technik informacyjnych
d)    zdobycie umiejętności współtworzenia przy pomocy doradcy zawodowego Indywidualnego Planu Działania.
2.    W ramach projektu przeprowadzony zostanie cykl 20 godzin szkoleń dla 360 uczniów
i uczennic. Tematyka obejmuje zasadę równości szans i płci oraz moduły:
a)    Poznaj samego siebie
b)    Rola pracy w życiu człowieka
c)    Potrzeby rynku pracy
d)    Baza informacyjna dla poradnictwa zawodowego
e)    Planer kariery edukacyjnej i zawodowej
3.    Uczestnicy projektu będą również objęci indywidualną rozmową doradczą (150 godzin na cały projekt) przeprowadzoną przez doradców zawodowych ŁCDNiKP w Ośrodku Doradztwa Zawodowego.
4.    Projekt jest skierowany do uczniów i uczennic Publicznego Gimnazjum nr: 10, 14, 20, 22 i 33 w Łodzi.

§ 3

Uczestnicy projektu

1.    Grupą docelową projektu będzie 360 uczniów  w.w. Gimnazjów objętych programem doradczym (55% stanowią chłopcy i 45% dziewczęta). Oferta skierowana jest do grup młodzieży defaworyzowanej, zagrożonej wykluczeniem społecznym i wszechstronnie uzdolnionej zgodnie z zasadą równych szans i płci. Rekrutacji uczniów dokonają pedagodzy szkolni i wychowawcy podczas wywiadu bezpośredniego.
2.     W każdej szkole powstaną docelowo grupy szkoleniowe liczące po 12 osób. Łącznie powstanie 30 takich grup. Liczba grup uzależniona będzie proporcjonalnie od liczby uczniów w danej szkole w stosunku do potencjalnej ogólnej liczby uczniów mogących brać udział w projekcie.

§ 4

Zasady rekrutacji uczestników projektu

1.    Rekrutacja zostanie przeprowadzona zgodnie z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn w projektach PO KL oraz wskaźnikami ilościowymi, które zostały określone we wniosku o dofinansowanie projektu.
2.    Warunkiem wzięcia udziału w procesie rekrutacji jest wypełnienie i dostarczenie do Biura projektu lub Szkolnego Trenera formularza zgłoszeniowego podpisanego przez rodziców lub prawnych opiekunów.
3.    Formularz zgłoszeniowy w wersji elektronicznej znajduje się na stronie internetowej projektu.
4.    Oceny złożonych dokumentów dokonuje Komisja rekrutacyjna.
5.    Komisja rekrutacyjna kwalifikuje uczestników projektu zgodnie z zasadami rekrutacji zawartymi w projekcie.
6.    Komisja rekrutacyjna przygotuje listę osób zakwalifikowanych do projektu, a także listę rezerwową.
7.    O zakwalifikowaniu do projektu uczniowie zostaną powiadomieni przez Szkolnego Trenera.

§ 5

Zasady organizacji pracy uczestników projektu

1.    Terminy i godziny zajęć ustalane są przez szkolnego trenera  projektu i dostępne dla uczestników na stronie internetowej projektu, po zalogowaniu się do systemu.
2.    Uczestnicy projektu biorący udział w warsztatach w ramach projektu (zgodnie z deklaracją w formularzu zgłoszeniowym) mogą wziąć udział w konsultacjach indywidualnych z doradcą zawodowym po wcześniejszym zapisaniu się na nie przez stronę internetową projektu.
3.    Warsztaty w ramach projektu prowadzone są cyklicznie, w okresie od listopada 2010 r. do czerwca 2011 r.
4.    Realizator projektu nie zwraca uczestnikom kosztów dojazdu na warsztaty oraz konsultacje indywidualne prowadzone w ramach projektu.
5.    Każdy z uczestników projektu otrzyma materiały dydaktyczne (podręcznik,  materiały pomocnicze oraz dostęp do platformy e-learningowej).
6.    Warunkiem ukończenia warsztatów i otrzymania certyfikatu będzie frekwencja powyżej 80%, oraz przystąpienie do testu końcowego.
7.    Uczestnik warsztatów zobowiązany jest do potwierdzania swojej obecności na zajęciach na liście obecności.
8.    Realizator dopuszcza usprawiedliwienie nieobecności uczestnika spowodowane chorobą lub ważnymi sytuacjami losowymi. Usprawiedliwienie wymaga złożenia pisemnego oświadczenia o przyczynach nieobecności.
9.    Uczestnik zobowiązany jest do aktywnego uczestnictwa w warsztatach oraz złożenia ankiety ewaluacyjnej na początku i końcu kursu.


§ 6

Zasady rezygnacji uczestnictwa w projekcie

1.    Realizator projektu zastrzega sobie prawo skreślenia uczestnika z listy, w przypadku nie stosowania się do zasad niniejszego regulaminu.
2.    W celu zabezpieczenia frekwencji, na wypadek choroby lub zdarzeń losowych, przewiduje się utworzenie list rezerwowych uczestników.
3.    W przypadku rezygnacji danej osoby z uczestnictwa w projekcie, należy poinformować o tym Biuro projektu w przeciągu 14 dni od stwierdzenia zdarzenia.

§ 7

Postanowienia końcowe

1.    Uczestnik wyraża zgodę na możliwość nieodpłatnego wykorzystania przez Realizatora projektu (w czasie realizacji projektu oraz w okresie po nim następującym) swojego wizerunku lub nagrania, w celu monitorowania, kontroli i ewaluowania projektu oraz do celów promocyjnych (informacje prasowe, strona internetowa projektu, inne publikacje) pod warunkiem, że fotografia/nagranie zostało wykonane w trakcie trwania projektu. Uczestnik, który nie wyrazi takiej zgody, ma obowiązek powiadomić o tym Biuro projektu podczas wykonywania zdjęć/realizacji nagrań.
2.    Powyższy regulamin obowiązuje przez cały okres realizacji projektu.
3.    Uczestnik projektu zobowiązany jest do zapoznania się z treścią regulaminu oraz stosowania się do niego.
4.    Realizator projektu zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu lub wprowadzenia dodatkowych postanowień, o czym niezwłocznie poinformuje zainteresowanych na stronie internetowej projektu.